Najsłynniejsze budowle

Czy znasz cztery najsłynniejsze budowle, o których istnieniu wie prawie każdy człowiek żyjący na kuli ziemskiej? Pierwszym i budzącym największy podziw tworem sa oczywiście piramidy. Budowle wykonane ponad dwa i pół tysiąca lat przed naszą erą zachowały się po dzień dzisiejszy. Myśl konstrukcyjna ówczesnych Egipcjan była zaskakująca, tym bardziej niesamowita, że po dziś dzień nie wiemy jak tego dokonali.

Drugim niesamowicie ważnym dokonaniem było zbudowanie muru chińskiego, który również po dziś dzień zachwyca nasze oczy swoją długością i nieskazitelnością w wykonaniu. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak dużo ludzi musiało pracować podczas powstawania tej budowli? Trzecim tworem jest krzywa wieża w Pizie. Niestety jest to jedna z najsłynniejszych budowli, która tak naprawdę powstała zupełnie przypadkowo.

Plotka, którą warto powtarzać głosi, że przechyliła się po wielkim trzęsieniu ziemi, jednak to tylko plotka. Czwartym i zdecydowanie najznakomitszym tworem jest wieża Eiffla. Zaprojektowana przez Gustave'a Eiffla, mierzy trzysta dwadzieścia cztery metry wysokości, a została zbudowana specjalnie na wystawę światową, która odbywała się w 1889 roku w Paryżu.

Czy teraz wyobrażasz sobie, że w czasie budowy tych wszystkich pięknych budowli, nie istniały żadne maszyny, które mogły znacząco ułatwiać pracę? Beton był praktycznie nieznany, a cały dział, który określamy słowem "budownictwo" był w stanie zaskakiwać i tworzyć nowe, wyśnione w marzeniach twory? To niesamowite, prawda?
Copyright © 2011 budownictwo.