Technika w budownictwie
Współczesne budownictwo rozwija się bardzo szybko, nowoczesne technologie pozwalają nam budować niesamowite budynki, które nie powstałyby bez zastosowania automatycznych robotów, koparek działających zdalnie, czy zdalnie sterowanych z ziemi dźwigów.
Dzisiaj praca człowieka przestaje mieć tak duże znaczenie, jakie miała dotychczas. Większość urządzeń pracujących w bardzo trudnych warunkach, do których obsługi wymagany był operator, obecnie stara się zastąpić urządzeniami sterowanymi zdalnie. Oczywiście maszyny tradycyjne nadal mają zastosowanie w codziennym użytku(budowy domów, dróg, prostych budowli).
Firmy takie jak JCB bądź CAT codziennie udoskonalają swoje produkty, aby praca z nimi stawała się przyjemniejsza, prostsza i jeszcze łatwiejsza. Każdy kto pracuje w budownictwie zdaje sobie sprawę z tego, że praca ręczna przestaje mieć znaczenie.
Dzisiaj najlepiej widoczne jest to w pracy architekta. Jeszcze dekadę temu, architekci mieli do dyspozycji ołówek i kartkę. Na podstawie własnoręcznych obliczeń tworzyli plany budynków i obiektów, które potem realizowali budowniczy. Obecnie wszelkie wyliczenia i poprawność konstrukcji jest weryfikowana komputerowo. Pracę nad mostami, budowlami i drogami przejmują komputery, dzięki którym tworzone są proste symulacje. Obecny postęp techniczny pozwala nam na szybszy i efektywniejszy rozwój. Jednak, czy wykorzystamy te możliwości mądrze? Warto nad tym się zastanowić.